Home > Zprávy > Hannover zavádí povinně genderově neutrální jazyk

Oslovení Pán a Paní (Herr und Frau) se nadále již nebude používat. Stejně tak jako učitel nebo učitelka – namísto toho jen „vyučující.“ Německé město Hannover bude oslovení v e-mailech, dopisech, brožurách, tiskových prohlášeních nebo formulářích formulovat genderově neutrálně.

Hlavní město Dolního Saska – Hannover – se v budoucnu více zaměří na genderovou rovnost.
Veškerá úřední korespondence, tedy e-maily, tiskové zprávy, brožury, formuláře, letáky,komunikace s domácnostmi, formuláře, právní texty a dopisy budou formulovány v „pohlavně rovném administrativním jazyce“, jak potvrdila německému deníku SPIEGEL tisková mluvčí města Hannover. Nové pravidlo platí pro 11 000 zaměstnanců města.

Starosta Stefan Schostok uvedl: „Rozmanitost je naší silou – implementovat tuto základní myšlenku poslání města do našeho administrativního jazyka je důležitým signálem a dalším krokem k oslovení všech lidí bez ohledu na jejich pohlaví.“

Rozhodnutí je navíc v souladu s platnou legislativou, podle níž od 1. ledna musí být v občanském rejstříku uvedeno třetí pohlaví. Nejdůležitějším pravidlem je použití „genderově citlivých formulací“ všude tam, kde je to možné, uvedl pro SPIEGEL starosta Stefan Schostok. Pokud to není možné, měla by být použita i rodová hvězdička – například na konferenci.

Hvězdička * mezi mužským a ženským koncem je používána v písemném jazyce jako prostředek zastupování všech sociálních pohlaví a genderových identit. Cílem je tedy vyzdvihnout genderový dualismus, jak se uvádí v tiskové zprávě města.

Rodová hvězdička nahrazuje dříve používané vnitřní I. To bylo již zavedeno v roce 2003 v oficiální korespondenci městské správy. Hlavní zemské město chce implementaci s novými formulacemi, jazykem „bez diskriminace a gender-fair“. Podle tiskové zprávy vstupují nová pravidla s okamžitou platností.

Chcete dostávat informace týkající se Istanbulské úmluvy na email? Zaregistrujte si u nás zasílání NEWSLETTER

  Oslovení (povinné)

  Kliknutím na tlačítko "Odeslat" udělujete souhlas spolku ČEST, SVOBODA, RESPEKT, aby ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (dále jen „Nařízení“) zpracovával tyto osobní údaje: jméno, příjmení a emailovou adresu, které budou využity pouze k zasílaní Newsletterů. S výše uvedeným zpracováním udělujete svůj výslovný souhlas. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním emailu, zprávy nebo dopisu na kontaktní údaje spolku ČEST, SVOBODA, RESPEKT.

  Souhlas se zpracováním osobních údajů

  To že jste člověk prokažte výběrem ikony Hvězdičku.

  0 0 vote
  Article Rating
  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  9 Komentáře
  Nejstarší
  Nejnovější Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Karel
  Karel
  23. 1. 2019 12:21

  Svět se úplně zbláznil. 🙁

  Johnny Claims
  Johnny Claims
  23. 1. 2019 12:43

  To je správné jaké vykání v angličtině se to nepoužívá. Jsme si všichni rovni.

  Rožnovka
  Rožnovka
  24. 1. 2019 6:37
  Reply to  Zdeněk Chytra

  To po čem ty toužíš vůbec nikoho nezajímá. Nechat klasický model tak jak to je zavedené.

  Jav
  Jav
  25. 1. 2019 12:43
  Reply to  Zdeněk Chytra

  Angličanům doplnili slovník francouzi, proto je hodně angličtina podobná francouštině a je rozdíl jen ve výslovnosti. I tak používáme všichni starodávné vykání a tedy genderově vyvážené oslovení už odedávna

  hrdinová
  hrdinová
  23. 1. 2019 17:23

  to je píčovina.přijde ke mně zákaznice nebo zákazník ani jedno oslovení nebude správný,jazyk to neumožní obejít,to v ma´darstině lze mi nemáme rody ,slovo zákaznice,zákazník u nás je na to jedno slovo vevó,neutrální,ale to je naše gramatika úplně odlišná od ostatných jazyků,kde jsou rody,asi už dlouho nebyla válka aby teď dělali nesmyslelné věci

  trackback

  […] Oslovení Pane a Paní (Herr und Frau) se nadále jíž nebude používat. Stejné jak učitel nebo učitelka – namísto toho jen / vynucující / . Víc na csr.mojehrdost.cz […]

  9
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x